V dňoch 15. – 23. októbra 2016 sa 6 žiaci z našej školy – Natália Hlavatá, Denisa Klieštiková, Pavlína Mydleková, Richard Riesterer (4. B); Michaela Gerátová a Alexander Mičák (4. D) – zúčastnili na projekte s názvom „Slavic cultures – Looking for Similarities“, ktorý sa konal v poľskom meste Zakopané. Spoločne s mladými ľuďmi z Chorvátska, Poľska, Ukrajiny a Slovinska sa prostredníctvom neformálneho vzdelávania oboznámili, ako sme si navzájom veľmi blízki nielen cez ekonomickú a politickú prizmu, ale aj kultúrnym dedičstvom našich predkov.
Cieľom projektu bolo:
• obnoviť historické a kultúrne zväzky slovanských národov vďaka kultúrnym dialógom,
• poukázať na spoločné hodnoty a záujmy členských štátov EÚ,
• posilniť medzinárodnú kooperáciu cez kultúrnu integráciu a vzájomné porozumenie,
• predstaviť mladým ľuďom príležitosti a výhody, ktoré súvisia so vzájomnou spoluprácou s inými krajinami EÚ,
• ukázať mládeži, akú významnú rolu zohrávajú v ich komunitách, a to šírením spoločných záujmov a hodnôt a posilňovaním existujúcich vzťahov,
• propagovať učenie sa jazykov ako prostriedok porozumenia iných národov, aj ako spôsob uplatnenia sa na medzinárodnom trhu práce.
Vďaka projektom Erasmus+ majú tak mladí ľudia príležitosť cestovať a spoznať nové krajiny, vymieňať si svoje názory s ostatnými rovesníkmi z rôznych štátov, posilňovať samostatnosť, toleranciu či rešpektovanie iných národov, nadviazať nové medzinárodné priateľstvá a kontakty.
Projekt bol čiastočne hradený z grantu EÚ a realizoval sa cez občianske združenie SYTEV, ktoré vedie náš bývalý žiak bilingválneho štúdia Lukáš Hrošovský.
Výstupom projektu bol certifikát Europass, Youthpass.
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou EÚ.
Autorka: Mgr. Kristína Bednárová
Projektoví partneri: Center for Scientific and Cultural Initiatives PARNAS – Poland, Ocean znanja (Chorvátsko), SYTEV (Slovensko), Eternia, društvo za pomoc mladimz motnjo pozornosti in hiperaktivnostjo (Slovinsko), EducationalInitiatives Centre (Ukraina)