Domov

PROJEKT – „OVERCOMING BARRIERS AND STEREOTYPES AS A WAY TO UNITED EUROPE“

 

 

PROJEKT – „OVERCOMING BARRIERS AND STEREOTYPES AS A WAY TO UNITED EUROPE“

Zakopané (Poľsko)

 

V dňoch 23. 02. – 02. 03. 2018 sa 4 žiačky z našej školy – Simona Benková, Eva Fučková, Dominika Halusková a Michaela Straková (3. A) – zúčastnili na projekte s názvom „Overcoming barriers and stereotypes as a way to united Europe“, ktorý sa konal v poľskom meste Zakopané. Spoločne s mladými ľuďmi z Grécka, Španielska, Talianska, Litvy a Poľska sa prostredníctvom neformálneho vzdelávania oboznámili, ako prekonávať bariéry a stereotypy pri vytváraní zjednotenej Európy.

Ako uviedla jedna z účastníčok projektu, Dominika Halusková: „Projekt, na ktorom sme sa zúčastnili bol jednoduchý, ale fascinujúci. Pri príchode do Poľska sme mali všetci v mysli jeden spoločný úmysel. Témou projektu bolo prekonávanie bariér a stereotypov medzi kultúrami a národmi. Existencia týchto stereotypov je známa už od samotného vzniku ľudstva a vnímame ju až dodnes. Za posledné desaťročia sa táto problematika stala v našej spoločnosti čoraz viac diskutovanou témou.

 

Hlavným cieľom našej participácie na projekte bolo rozvinúť naše osobnosti a rozšíriť si obzory v oblasti multikulturalizmu a základnej spolupráce medzi národmi. Kvôli problémom s utečencami a náhlemu vzniku extrémistických politických strán v celej Európe, sme cítili povinnosť prediskutovať tieto témy. Spoločne sme si vymieňali názory a hľadali sme vhodné riešenia. Všetky strany, ktoré sa zúčastnili na diskusii mali možnosť vyjadriť svoj názor týkajúci sa tejto problematiky. Každý do diskusie priniesol nové poznatky, ktoré sme ďalej rozvíjali.

Jedným z ďalších cieľov projektu bolo zlepšenie komunikácie v anglickom jazyku a spoznanie národnej identity iných kultúr. Rozdelili nás do skupín v rámci workshopov. Pomocou aktivít (workshopov, kultúrnych večerov, vytváraním krátkeho filmu) sme si zvýšili povedomie o danej téme. Taktiež sme si vyskúšali situácie, v ktorých sme znázornili, ako stereotypy v skutočnosti fungujú. Záujem o problematiku zo strany účastníkov bol veľmi veľký a to nám umožnilo pri diskusiách spoznať politické i hospodárske zázemie krajín, ktoré účastníci zastupovali. Tieto fakty nás čoraz viac zbližovali.

V neposlednom rade nesmieme vynechať ani náš výlet na Morskie oko, kde sme prežili veľmi pekné chvíle v objatí prírody. Skúsenosti a zážitky, ktoré sme na tomto projekte získali budú mať navždy špeciálne miesto v našich srdciach a stanú sa nám veľkou inšpiráciou do budúcna.“

 

Vďaka projektom Erasmus+ majú tak mladí ľudia príležitosť cestovať a spoznať nové krajiny, vymieňať si svoje názory s ostatnými rovesníkmi z rôznych štátov, posilňovať samostatnosť, toleranciu či rešpektovanie iných národov, nadviazať nové medzinárodné priateľstvá a kontakty.

 

Projekt bol čiastočne hradený z grantu EÚ a realizoval sa cez občianske združenie SYTEV, ktoré vedie náš bývalý žiak bilingválneho štúdia Lukáš Hrošovský.

 

Výstupom projektu bol certifikát Europass, Youthpass.

 

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou EÚ.

 

Autorka článku: Mgr. Kristína Bednárová